3 milyon SAVE planı katılımcısının öğrenci kredisi ödemeleri askıya alındı

FreeDoom

New member
Biden yönetimi Kansas'taki bir federal mahkemenin emrine uymak için faturalarını yeniden hesaplamaya çalışırken, federal öğrenci kredisi olan yaklaşık üç milyon borçlunun aylık ödemeleri önümüzdeki günlerde duraklatılacak.

Yeniden hesaplamalar gerekli çünkü Başkan Biden'ın yeni öğrenci kredisi geri ödeme programı SAVE'in önemli bölümleri, birçok borçlunun ödemelerinin yarıya kadar kesilmesinin belirlenmesinden sadece bir hafta önce Pazartesi günü iki federal yargıç tarafından geçici olarak bloke edildi.

Kansas ve Missouri'deki yargıçlar bu hafta ayrı ihtiyati tedbir kararları çıkardılar ve SAVE planının sekiz milyon katılımcısını, programı bozmak isteyen Cumhuriyetçilerin önderlik ettiği iki grup eyalet tarafından baharda açılan davalar karara bağlanana kadar belirsizlik içinde bıraktılar. Adalet Bakanlığı yakın zamanda Kansas'taki ihtiyati tedbirin kaldırılması için Eğitim Bakanlığı adına bir önerge sundu.

Davada, “Eğer tedbir yürürlüğe girerse, federal hükümete geri ödenemez kesinti maliyetleri şeklinde telafisi mümkün olmayan zararlar verilecek ve borçlular için olağanüstü kafa karışıklığına ve kaosa neden olacak” deniyor.

Tedbirler, SAVE programına katılanları iki şekilde etkiliyor; miktarı gelirlerine ve hane büyüklüğüne bağlı. Kansas emri, bu Pazartesi yürürlüğe girmesi planlanan öğrenci borcu olan kişilerin aylık ödemelerinde (harcanabilir gelirlerinin yüzde 10'undan yüzde 5'ine) keskin bir kesinti de dahil olmak üzere programın halihazırda yürürlükte olmayan kısımlarını askıya aldı. Missouri'deki yargıç, SAVE programı yoluyla elde edilmeye çalışılan her türlü yeni borç ertelemesini engelledi, ancak hukuk uzmanları bu hükmün ne kadar geniş yorumlanması gerektiğinin tamamen açık olmadığını söylüyor.

Artık SAVE aracılığıyla aylık ödeme yapan yaklaşık üç milyon borçluya erteleme verilecek, bu da faturalarının askıya alınacağı anlamına geliyor.

Eğitim Bakanlığı, faturaları azalmak üzere olan borçlular için ödemeleri yeniden hesaplamıştı ve şimdi bunları yeniden hesaplamak için zamana ihtiyacı var. Bu dönemde herhangi bir faiz tahakkuk etmez, ancak erteleme ayları, SAVE veya Kamu Hizmeti Kredisi Bağışlama programı aracılığıyla kredilerin geri ödenmesine yönelik nitelikli ödemeler olarak sayılmaz. Aranın ne kadar süreceği belli değil.

Önümüzdeki günlerde etkilenen tüm borçluları bilgilendirecek olan Eğitim Bakanlığı'na göre, şu anda sıfır dolar ödemesi yapan 4,5 milyon borçlu ödemelerini zamanında yapmaya devam edecek ve hiçbir borcu olmayacak.

Daha fazla karışıklığı önlemek için Eğitim Bakanlığı, bilgilerin doğru olduğundan emin olmak için sistemlerini güncellerken, SAVE dahil tüm gelire dayalı geri ödeme programları ve kredi konsolidasyonu için çevrimiçi başvuruları kaldıracağını duyurdu. Bakanlık bunun dört ila altı hafta sürebileceğini tahmin ediyor.

Ancak borçlular, bu dönemde SAVE ve diğer gelire dayalı geri ödeme planlarına katılmak ve kredileri konsolide etmek için kağıt veya PDF başvuruları göndermeye devam edebilir. Bu başvurular hizmet sağlayıcılar tarafından işleme alınacak ve ödeme yapması gereken borçlulara başvuruları incelenirken müsamaha gösterilecektir.

Yönetici Mike Pierce, “Hükümetin halihazırda SAVE'e kayıtlı sekiz milyon borçlunun ödeme yapmak zorunda kalmamasını ve kaostan korunmasını ve iki çelişen emrin neden olduğu belirli zararların ortaya çıkmasını sağlamak için acil eyleme geçmesini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi. savunuculuk grubu Öğrenci Borçluları Koruma Merkezi yöneticisi ve Amerikan Öğretmenler Federasyonu başkanı Randi Weingarten ortak bir açıklamada şunları söyledi.

Eğitim Bakanlığı, borçluları daha fazla bilgi için düzenli olarak Studentsaid.gov'u kontrol etmeye ve güncellemeler için web sitesinde oturum açmaya teşvik etmektedir.

Kirsten Noyes Araştırma katkısı yapıldı.