Genç çiftler kiradan tasarruf etmek için daha erken birlikte yaşamaya başlıyor

FreeDoom

New member
Caroline Li ve Colin Wang için sekiz aylık flörtün ardından birlikte yaşamaya başlamak tesadüfi ve acil bir meseleydi.

Geçen sonbaharda, 28 yaşındaki Wang, Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'ndeki tıp fakültesinin son yılını tamamlarken, bir oda arkadaşıyla paylaştığı iki yatak odalı dairenin küf istilasına uğradığını öğrendi. Hemen taşınmak zorunda kaldı ancak yeni bir daire bulmakta zorluk çekti.

UCLA'da yurtlar için üç yıllık sınıra ulaşmış olan ve bu nedenle de yurt sayısı düşmüş olan Wang, “Kampüse yakın ve makul fiyatlı bir yer bulmak çok zordu ve akademik yılın ortasındaydı” dedi. 2.000$ veya üzeri piyasa fiyatı yerine aylık 1.425 Dolar kira.

Aynı zamanda, 24 yaşındaki hemşire Li, iki oda arkadaşından birinin kira süresinin ortasında, Santa Monica, Kaliforniya yakınlarındaki ayda 5.000 dolarlık üç yatak odalı dairesinden taşınacağını öğrendi. Bayan Li ve Bay Wang, Bay Wang'ın Bayan Li ve oda arkadaşının yanına taşınmasına izin vererek sorunlarını çözebileceklerini fark ettiler.

Bayan Li ve oda arkadaşının her biri ayda 1,750 dolar ödüyor ve Bay Wang da 1,500 dolar ödüyor.

Bayan Li, “Sanırım planımız her zaman Colin ve benim, tıp fakültesinden mezun olur olmaz değil, ihtisasını tamamlar tamamlamaz oraya taşınmaktı” dedi. “Fakat sanırım bu fırsat daha erken ortaya çıktı ve. Bu daireyi elimizde tutmayı ve biraz para biriktirmeyi başardık.”

Bayan Li ve Bay Wang, barınma ve yaşam masraflarından tasarruf etmek için ilişkilerinin erken dönemlerinde birlikte yaşamaya karar veren birçok genç çift arasında yer alıyor. Uygun fiyatlı konut arzının düşük olması, alıcılar ve kiracılar arasındaki yoğun rekabet, kira fiyatlarındaki yavaş düşüş ve artan ipotek oranları nedeniyle ülke çapındaki gençler konut satın almanın yaratıcı yollarını bulmaya zorlanıyor.

Realtor.com'un kıdemli ekonomi analistlerinden Hannah Jones, “Genç nesillerin gerçekten tutumlu olmanın ve konut maliyetlerini düşürmenin yollarını araması gerekiyor, özellikle de kiraların hala çok yüksek ve ev fiyatlarının çok yüksek olduğu büyük şehirlerde” dedi.

Realtor.com'un yakın zamanda yaptığı bir ankete göre, başka biriyle taşınan Z kuşağının yüzde 80'i ve Y kuşağının yüzde 76'sı, kararlarında finansal, lojistik nedenlerin ya da her ikisinin de etkili olduğunu söyledi.

Bayan Li ve Bay Wang'ın dairesi, spor salonuna ev sahipliği yapan orta katlı bir binanın en üst katındadır. Dairenizde bir çamaşır odası ve modern aletler bulunmaktadır ve plaja ve ana otoyollara yakındır. Temizlik ve yiyecek giderlerinin aylık masraflarını diğer oda arkadaşınızla eşit olarak paylaşırsınız.

Uzmanlık programına yeni başlayan ve tıp fakültesine 200.000 doların üzerinde borcu olan Wang, “Buraya taşındığımda aslında bana küçük bir avantaj sağladılar çünkü yakın zamana kadar maaşım yoktu” diyor.

Bayan Li ve Bay Wang, birlikte yaşamaya başladıklarından beri iletişimlerinin geliştiğini ve birlikte kaliteli zaman geçirmeye daha fazla değer verdiklerini söyledi. Ancak yaşam tarzlarını birleştirmeye devam ediyorlar.

Bayan Li, “Oda arkadaşlarınızla bile birbirinizin sınırlarına saygı duymalısınız” dedi. “Fakat partneriniz olduğunda, paylaştığınız alanın çok daha samimi olduğunu düşünüyorum.”

Chicago'da lisanslı evlilik ve aile terapisti Nicolle Osequeda, kirayı paylaşmanın avantajları olmasına rağmen, eğer çift birbirlerinin iletişim tarzları ve çatışma çözme becerileri konusunda henüz yeterince bilgili değilse, birlikte yaşamanın ilişkinin erken safhalarında sorunlara neden olabileceğini söylüyor. .

Bayan Osqeuda şöyle diyor: “Eğer önemli farklılıklar varsa ve ister finans ister başka bir şey olsun, zor şeyler hakkında nasıl konuştuğumuzun bir temeli yoksa, o zaman bu, halihazırda hissettiğiniz stresin bir kısmını artırabilir.” geçiş aşamalarında genç yetişkinler ve genç çiftlerle çalışma konusunda uzmanlaşmıştır.

26 yaşındaki Kaitlin Cadagin ve 28 yaşındaki erkek arkadaşı, yedi aylık flörtün ardından Chicago şehir merkezindeki çok katlı bir binada tek yatak odalı bir daireye taşındı.

Dairelerinin kira bedeli ayda 2.400 dolardı ve köpek gezdirme alanı, konferans salonu ve tesis içi çamaşırhane gibi çeşitli olanaklar sunuyordu. Çift, kirayı gelire göre bölmeye karar verdi: Etkinlik yöneticisi Bayan Cadagin ayda 1.000 dolar ödedi ve lisanslı bir avukat olan erkek arkadaşı geri kalan 1.400 doları ödedi.

Daha önce Chicago'nun farklı bir mahallesinde bir oda arkadaşıyla birlikte iki yatak odalı bir daire kiralayan Bayan Cadagin, “Bu işe 'Kiradan 1.000 dolarlık payımı karşılayabilirim' düşüncesiyle girdim” diyor. Her birinin yaşadığı yer. 900 dolar ödemişti. her ay.

Bayan Cadagin, oda arkadaşı taşınmaya karar verdiğinde, kendisi ve erkek arkadaşının, tek başına bir daire kiralamaktansa birlikte yaşamanın daha uygun maliyetli olacağına karar verdiklerini söyledi. Bayan Cadagin, yalnız yaşamayı göze alabileceğini ancak para biriktirmek için başka biriyle yaşamayı tercih ettiğini söyledi.

“Bu yıl yüksek lisans programlarına bakmaya başladım, bu yüzden finans sürekli aklımda” dedi.

Çift, kamu hizmetleri ve yiyecek masraflarını eşit olarak paylaştırdı. Ancak Cadagin, paylaşılan finansmana göz kulak olmanın her zaman mükemmel olmadığını söylüyor.

“Mali durumu tamamen onun kontrolünde, ben bazen olamıyorum” dedi.

Bayan Cadagin'in mahremiyet nedeniyle isminin gizli kalmasını isteyen erkek arkadaşı, birlikte yaşamadan önce maddi beklentileri iyi olmasa da birlikte daha iyi mali hedefler koymayı öğrendiklerini ve bir çift olarak güçlendiklerini söyledi.

Genel olarak Cadagin, erkek arkadaşının yanına taşınmanın olumlu bir deneyim olduğunu ve ilişkilerinde hâlâ gelişmeye yer olduğunu hissettiğini söyledi.

“Birlikte yaşamanın kesinlikle ilişkimiz için bir sınav olduğunu düşünüyorum, ama aynı zamanda onu gerçekten güçlendirdi ve onun yanında çok rahatım” dedi.

Ancak yeni bir çift birlikte yaşamaya karar verdiğinde tüm ilişkiler ayakta kalamaz.

Haziran 2021'de 26 yaşındaki Eva Hersch ve erkek arkadaşı, New York'ta bir yıl çıktıktan sonra birlikte Philadelphia'ya taşındı. New York'ta ayrı yaşıyorlardı: Bayan Hersch ayda 2.000 dolara küçük bir stüdyo daire kiraladı ve erkek arkadaşı ayda 1.900 dolara tek yatak odalı küçük bir daire kiraladı – bu “Covid anlaşması” yakında ayda 3.200 dolara çıkarılacaktı.

Bayan Hersch, Philadelphia'dan bir iş teklifi aldığında, onu kendisiyle birlikte oraya taşınmaya ikna etti. Aylık 4.000 dolara iki yatak odalı bir daireye yerleştiler ve kirayı bölüştüler.

Hersch, “New York City'de her birimizin ödediği parayla karşılaştırıldığında çok ucuzdu” dedi.

İki yıl sonra, Bayan Hersch ve erkek arkadaşı ilişkilerini sonlandırmaya ve kira sözleşmelerinin feshedilmesini gerektirecek şekilde evlerinden taşınmaya karar verdiler.

Şu anda Norwalk, Connecticut'ta yaşayan Bayan Hersch, o zamanlar erkek arkadaşının yanına taşınmanın “tek doğru şey” gibi hissettiğini söyledi. Birlikte bir araba aldılar ve aylık ödemeyi paylaştılar; Ayrıca kamu hizmetleri ve yiyecek masraflarını da eşit olarak paylaştılar.

Erkek arkadaşının yanına taşınarak onun hakkında çok şey öğrendiğini söyleyen Bayan Hersch, “Bu insanların çoğu taşınmadığı için bir ilişki içindeyken herkesin aynı şeyi yaptığı bir dönemdi” dedi. kendisi ve gelecekteki bir ilişki için dilekleri. Geriye dönüp baktığında, birlikte yaşamak için daha uzun süre beklemiş olmayı diledi.

Bayan Hersch, “Denemek iyi bir şeydi” dedi. “Artık yeni bir ilişkiye girmek bana çok pahalıya mal olacak.”