New York sokaklarında 27 kişi ne kadar para kazandıklarından bahsediyor.

FreeDoom

New member
400’e yakın kişiye ne kadar kazandığını sorduk. Burada bizimle fiilen konuşan iki düzine kişi var.

itibaren Julia Rothmann ve Shaina Feinberg

Julia bir illüstratördür. Shaina bir yazar ve film yapımcısıdır.

13 Ocak 2023

İş arkadaşlarınız ne kadar kazandığınızı biliyor mu? Arkadaşların? Ailen mi? Ücret şeffaflığı sıcak bir konudur – yakın zamanda ülke genelinde işverenlerin ücret eşitsizliğinin üstesinden gelmek için ücret aralıklarını ifşa etmesini gerektiren yeni yasalar yürürlüğe girmiştir.

İnsanların şeffaflığa yönelik bu hareket hakkında ne düşündüklerini merak ederek, geçen yılın sonlarında New York kaldırımlarında yaklaşık 400 kişiye ulaştık ve ne kadar kazandıklarını bize söyleyecek mi diye sorduk. Etiketlediğimiz kişilerin küçük bir kısmı bizimle konuştu. İşte 27 tanesi.

Alison Williams, Operasyon Koordinatörü:

“Ne kadar kazanıyorum? Yeterli değil! Ancak maaşım düşük olsa bile işimi sevmem boşuna değil.”
Andreea Mincic, kostüm tasarımcısı:

“Covid sırasında işsizlikten çok para kazandım. Ve şimdi yılda 27.000 dolara geri döndüm. Keşke bu kadar çok kavga etmeseydim. Keşke değerim için daha fazla para alsaydım.”
Alex Schwartz, Avukat:

“Ben Big Law’da çalışıyorum, bu yüzden tüm büyük hukuk firmalarında oldukça standart, bu yüzden size söyledim.”
Yaklaştığımız insanların çoğu bizi tamamen görmezden geldi.

Birisi durduğunda, konuşmalar genellikle terapi gibiydi: insanlar bu tür kişisel bilgileri paylaşmaktan çekiniyor ve neden bu kadar isteksiz olduklarını anlamakta zorlanıyorlardı.

Kaela Maloney, İşe Alım Koordinatörü:

“Bugün iki haftamı harcadım ve yeni bir iş buldum!” (Yeni iş yönetici asistanlığı. Daha fazla kazandırıyor.)
Ted Held, Hesap Direktörü:

“Bir aralık veriyorum çünkü kimseye tam olarak ne yaptığımı söylemek isteyeceğimi düşünmüyorum. Ailem bana para hakkında açıkça konuşmamayı öğretti.”
Joan Sergay, tiyatro yönetmeni ve sesli kitap yönetmeni:

“Bugünün iş piyasası, ebeveynlerimizin neslinden farklı görünüyor. Babamın 30 yıldır tek bir yerde işi vardı. İşten işe atlarken, normun ne olduğunu anlamak daha zor olabilir.”
Parvathi Kumar, Serbest Fotoğrafçı:

“Hindistan’da bir şirkette çalıştığınızda herkes birbirinin maaşını bilir. Bu normal. Aynı işi yapıyorsanız ve bir başkası daha fazlasını alıyorsa, bilmeye değer. Ve bence insanlar patronlarıyla konuyu gündeme getiriyor.”
Celia Babini, müzisyen:

“Finansal okuryazarlık, pek çok insanın sahip olmadığı bir şey. Ve böylece servet uçurumu genişler. İnsanlar doğru miktarda parayı nasıl isteyeceklerini gerçekten bilmiyorlar çünkü bu bir tabu.”
Kasım ayında, en az dört çalışanı olan New York şirketlerinin her iş ilanı için bir maaş aralığı açıklamasını gerektiren bir yasa yürürlüğe girdi. Destekçilerine göre, kadınlara ve beyaz olmayan insanlara büyük ölçüde zarar veren ücret eşitsizliğiyle mücadele etmek amacıyla yakın zamanda benzer bir yasa Kaliforniya, Colorado ve Washington eyaletinde kabul edildi.

2021’de New York City’deki medyan hane geliri 70.663 dolardı – ülkenin geri kalanıyla hemen hemen aynı. Ancak Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre Amerika Birleşik Devletleri’nde o yıl erkeklerin kazandığının yüzde 83’ünü kadınlar kazandı. Ve siyah ve Hispanik kadınlar, diğer ırk ve etnik gruplardaki meslektaşlarından çok daha az kazandılar.

Kevin Genao, Tren Mühendisi:

“Tamamen sendikalı bir demiryolu işçisiyim. Uluslararası Elektrik İşçileri Kardeşliği üyesiyim. Orada çalışan herkes o iş için aynı şeyi yapıyor. Şef veya kalfa olursan daha çok kazanırsın.”
TD salonu, kulüp yönetimi:

“Zenginlerle diğer herkes arasındaki uçurumun büyüdüğü ve ücret yapısını anlama arzusunun olduğu bir dönemdeyiz. Kadınlara çok daha az ücret ödeniyor, beyaz olmayan insanlara daha da az ödeme yapılıyor… ve eğer siyahi bir kadınsanız – daha da az.

“Size ne kazandığımı söylemeyeceğim çünkü herkes medyayla ne kadar kazandığınız hakkında konuşabileceğiniz ve geceleri eve güvenle gidebileceğiniz bir toplulukta yaşamıyor.”
Bu New Yorklular yelpazesinin var olduğunu bildiğimiz için, gelir yelpazesinin üst ucundan birini bulmayı umuyorduk ama ne yazık ki kayıtlardaki hiç kimse bizimle konuşmak istemedi. Adını vermeyi reddeden 20’li yaşlarında bir kadın bize model olduğunu ve bazen yılda 1 ila 2 milyon dolar kazandığını söyledi.

Ekose takım elbiseli, çiçekli mendilli bir borsacı ilk başta konuşmayı severdi. Bize yılda 300.000 dolar kazandığını hevesle söyledi. Ama biz konuşmaya devam ederken, daha fazlasını yapmadığı için utandı. Sonunda alıntılarını geri çekti.

Arya Zand, Varlık Yönetimi:

“Covid sürecinde evlendim ve geleceğimin sorumluluğunu almaya karar verdim ve 2022’de kendi işimi kurdum. 9’dan 5’e çalışmak çok daha güvenli. Ama kendi hızımda ve kendi hırsımla çalışmam gerektiğine karar verdim.”
Aida Fogel, Reklam Stratejisti:

“Kadınlar genellikle işverenin bir sayı teklif etmesini ve üzerinde pazarlık yapmamasını bekler. müzakere ettim Daha fazlasını istedim ve bana istediğimi vermeye istekli olmalarına şaşırdım.”
Darlene Vega, iş arıyor:

“Maaş hakkında soru sormamam öğretildi. Yani işe girdiğinizde maaşı sorabilirsiniz. Hayal kırıklığına uğrayabilirsin ama şikayet edemeyeceğin bir işin olduğu için çok şanslısın.”
Raymond Nuñez, Güvenlik Görevlisi:

“Bence bu yasayı çıkarmaları çok iyi çünkü bir iş ararken en çok parayı hangi işin getirdiğini seçebilirsiniz. Ve paranın olduğu yere gitmelisin!”
Marc Lafia, sanatçı:

“Kimsenin New York’ta 100.000 dolardan daha azına yaşayabileceğini sanmıyorum. Karım çalıştığı ve gençken para kazandığım için iyi yaşıyorum. New York sanatçılarını desteklemiyor. Bütün bu cadde tamamen kirayla ilgili – para, para, para! Kazandığımdan fazlasını harcıyorum. Ben bir kaybedenim! Ama devam ediyorum.”
Michaelangelo Matos, müzisyen ve ek işler:

“Ne yapıp ne yapmadığımız kimin umurunda? Kir içinde olmamızın ne önemi var? Mümkün olduğunca mutlu olmaya çalışıyorum.”