Toyota başkanına yatırımcı desteği çöktü

FreeDoom

New member
Uzun süredir Toyota Motor'un patronu olan Akio Toyoda'ya yatırımcı desteği, hissedarların onun şirket üzerindeki kontrol seviyesini sorgulamasıyla göreve başladığından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre hissedarların yüzde 71,9'u Toyoda'nın Toyota başkanlığına yeniden atanması yönünde oy kullandı. Bu, yeniden seçilmek için gereken minimum puanı karşıladı ancak Toyoda'nın CEO olarak görev yaptığı ilk yılın ardından en az 2010'dan bu yana en düşük onay oranıydı.

Toyota'nın Salı günkü hissedarlar toplantısı öncesinde Haberler, birçok büyük yatırımcının Bay Toyoda'nın yeniden atanmasına karşı oy kullanmayı planladığını bildirdi. Başarısız araç testleriyle ilgili son sorunların, yetersiz yönetim kontrolleri ve dengeleri de dahil olmak üzere Toyota'daki daha geniş yönetim sorunlarının göstergesi olup olmadığını merak ettiler.

Geleneksel olarak Japonya'daki yönetim kurulu üyeleri hissedarlardan neredeyse oybirliğiyle destek alıyor. Şirketi büyükbabası kuran Toyoda, son on yılda ortalama yüzde 96'nın üzerinde onay aldı. Ancak ülke çapındaki bu eğilim son yıllarda değişti. Gittikçe daha fazla yatırımcı, kârlılıklarını ve kurumsal yönetimlerini iyileştirmeleri için şirketlere baskı yapmak amacıyla seslerini kullanıyor.

Toyota'nın Tokyo'nun güneybatısındaki Toyota City'deki genel merkezinde yapılan yıllık genel kurul toplantısında Toyoda, şirketteki aktif rolünü savundu. Toyota'nın araç onay testlerine uymamasına neden olan sorunların Toyota bünyesinde çözülmesi sorumluluğunu üstleneceğini söyledi.

Bay Toyoda'nın yorumları, yaklaşık 14 yıllık görev süresi boyunca Toyota'ya sayısız zorlukta rehberlik eden ve diğerlerinin yoluna devam edebilmesi için şirketi aksiliklerden koruyan bir “arka koruma” olarak hareket etmeye devam eden bir lider olarak kendisine dair kalıcı görüşünü yansıtıyor. başarı .

Çarşamba günü açıklanan rakamlara göre, hissedarların yüzde 95,4'ü geçen yıl Toyoda'nın yerine CEO olarak gelen Koji Sato'ya oy verdi. Bu oran bir önceki yıla göre yüzde 96,8'den biraz daha azdı.