İnananlardan Bitcoin'e: Trump'ın Kod Değiştirme Kampanyasında 24 Saat

FreeDoom

New member
Bu hafta sonu sadece 24 saat içinde Donald J. Trump, ikisi de kendisine ait olmayan iki farklı dünyayı geçti.

Cuma akşamı Florida'nın West Palm Beach kentinde dini liderlerin huzuruna çıktı. Ertesi öğleden sonra Nashville'deydi ve bir Bitcoin konferansında binlerce kripto evangelistiyle şakalaşıyordu.

İki grup bundan daha farklı olamazdı ve Bay Trump (ne dindar ne de teknoloji meraklısı biri) her ikisinin de beklenmeyen bir savunucusuydu. Ancak yine de birlikte ele alındığında, bu iki görünüm onun kampanya izinde Hıristiyanlıktan kriptografiye nasıl kod geçişleri yaptığına dair bir örnek olay çalışmasıydı.

Yalvarıyor, yaygara yapıyor, saçma sapan sözler veriyor. Ve mutlaka kendisine ait olmayan bir izleyici kitlesini kazanma çabaları son derece beceriksiz olabilir.

Cuma günü, muhafazakar aktivist grubu Turning Point USA'nın kurucusu Charlie Kirk'ün ev sahipliği yaptığı dini bir konferans olan İnananlar Zirvesi'nde konuştu. Bu, Güneyli televizyon misyonerine ve katılan yüzlerce papaz ve kilise liderine layık, akıllıca hazırlanmış bir etkinlikti.

Bu bağlamda gerekçe şehadetti ve Sayın Trump bunu başarmak için elinden geleni yaptı. (“Demokrasi için kurşun yedim,” demişti bir keresinde.)

O akşamki konuşması ateş ve kükürt ile yarı çaresiz seslendirme arasında gidip geliyordu. “Bir Katolik'in Demokratlara nasıl oy verebileceğini bilmiyorum” dedi, “çünkü onlar da neredeyse benim peşimde oldukları kadar Katoliklerin de peşindeler. Senden daha iyi olduğumu söyleyebilirim.” Muhtemelen yeni rakibi Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in, kocası Yahudi olmasına rağmen “Yahudileri sevmediğini” söyledi.

Ancak yine de Trump'ın ziyareti, muhtemelen bu seçmenler için en önemli başarı olan Roe v. Wade kürtaj politikasını eyaletlerin alanına soktu.

Kalabalık, annenin hayatı, tecavüz ve ensest istisnalarını da içeren kürtaj yasaklarını desteklediğini söylediğinde yuhalandı. “Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum” diye savundu ve aniden savunmaya geçti.

“Seçimleri kazanmak zorundasınız” dedi. “Eğer bazı şeyleri yapmazsanız, seçimleri kazanamazsınız ve bu bir Pirus zaferi olur; aslında hiçbir şekilde zafer olmayan bir zafer.”

Trump'a oy vermeyi planlayan inananlardan bazıları kararsızlıklarını dile getirdi. “Trump'ın mükemmel olduğunu düşünmüyorum. Minneapolisli grafik tasarımcısı 26 yaşındaki John Clark, “O İsa değil, bu yüzden onu putlaştırmamak daha iyi” dedi. “Muhafazakar değerleri temsil etse de birçok açıdan temsil etmiyor. Örneğin bazı açılardan nefret dolu mu diyebiliriz?”

Trump'ın konut sekreteri Ben Carson, kalabalığa Trump'ın Manhattan emlak piyasasının “holigan dünyasından” geldiğini hatırlattı. “Ama sorun değil, çünkü biliyorsunuz, İncil'de David de oldukça kalitesiz bir adamdı; cinayetten, zinadan ve aldatmadan bahsediyorum. Ama yine de Tanrı onun benim zevkime göre bir adam olduğunu söyledi.”

Bu arada muhafazakar Hıristiyanlar ile Trump'ın uzun süredir devam eden bir anlaşması var: Onlar belirli kişisel nitelikleri göz ardı ediyor ve Trump onların önceliklerini yerine getiriyor. Trump'ın konuşması onlara pazarlığın kendi paylarına düşen kısmını hatırlatmış gibiydi.

Yeterli sayıda oy kullanmamaları konusunda onları uyardı. “Seni azarlamak istemem,” dedi, “ama Hıristiyanların orantılı oy vermediğini biliyor muydun? Gerektiği gibi oy vermiyorlar.”

Eğer kendilerini toparlayıp son bir kez kendisine oy verirlerse her isteklerini yerine getireceğinin ve bir daha sandıkla uğraşmak zorunda kalmayacaklarının sözünü verdi. Eski başkan, “Artık bunu yapmak zorunda değilsiniz” diye uyardı. “Dört yıl daha sonra her şey yoluna girecek, sonra her şey yoluna girecek, o zaman artık oy vermenize gerek kalmayacak sevgili Hıristiyanlar.”

Son olarak güzel Hıristiyanlarına seçim kampanyasının bir sonraki durağını anlattı. “Yarın Bitcoin insanlarıyla birlikte olacağım” dedi. “Bu biraz farklı.”

Ve öyleydi.

Ertesi öğleden sonra Trump, Nashville'deki Müzik Şehir Merkezi'nde yeni bir başlangıç yaptı. Mavi gökyüzünü vaat edebileceği ve siyasetin ya da seçimlerin gerçekleri konusunda endişelenmesine gerek kalmayacağı bir yerdeydi.

Bitcoin 2024 konferansında binlerce blockchain kardeşine “Merhaba Bitcoinciler” dedi. “Bu büyük bir onur.”

İsa'dan bıkmıştı. Şimdi kripto para birimlerinin müjdesini vaaz ediyordu. “Daha önce hiç böyle bir şey olmamıştı” dedi. “Çoğu insanın bunun ne olduğu hakkında hiçbir fikri yok, bunu biliyorsun, değil mi?”

Absürt bir görüntüydü: Kısa bir süre önce çalışanlarından birine, internetteki haberleri kağıt üzerinde okuyabilmesi için taşınabilir bir yazıcıyla kendisini her yerde takip etmesi talimatını veren bir Luddite, şimdi tek dijital para birimi olan Bitcoin'in harikalarını övüyordu. yakın zamanda “havadan koparılmış” olarak tanımladığı şey.

Bu alışılmadık derecede apolitik bir kalabalıktı. Bunlar doğal Trump destekçileri değildi. Birçoğu en iyi şekilde basit adamlar, teknolojiden hoşlanan adamlar olarak tanımlandı. Bazıları daha önce hiç oy kullanmadıklarını ancak Trump'tan yeni haberdar olduklarını söyledi.

Eski başkanın önünde konuşan komedyen Dave Smith, “Buraya geliyor ve oyunuzu kazanmaya çalışıyor, buna saygı duyuyorum” dedi. Bay Smith, Bay Trump'ın düşmanları, yani “tüm ticari medya” ve istihbarat camiası tarafından yargılanması halinde o kadar da kötü olmayabileceğini söyledi ve kalabalık da bunu onaylayarak alkışladı.

Trump dalkavuklukla başladı. Onlara hepsinin “yüksek IQ'lu insanlar” olduğunu söyledi ve biraz beceriksizce, onlara MIT'de profesör olan amcasından bahsederek bir bağlantı kurmaya çalıştı. Trump onlara “Aslında o odaya çok iyi uyum sağlardı” dedi.

Bir noktada Bill ve Hillary Clinton'un Melania'yla olan üçüncü düğününe katıldıklarından bahsetti ve kalabalık bu bilgiyle ne yapacağından emin değilmiş gibi görünüyordu.

Mitinglerinde çok işe yarayan her zamanki karanlık çizgileri serpiştirdi: gerileyen şehirlerden, “solcu faşistlerden” ve sınırı geçen göçmenlerden bahsetmek. Ancak tüm bu Amerikan katliamı Florida'daki sadıklar tarafından daha iyi karşılandı. Bitcoin etkinliğinde şikayetleri tuhaf bir şekilde havada asılı kaldı. Bazen alkış almak için durakladı ama alkış gelmedi. Çalıntı bir seçimden yalnızca bir kez bahsetti ve hemen ardından konuşmaya devam etti.

Ancak teleprompter konuşmasında kalabalığı kazanmak için pek çok ilginç bilgi vardı. Trump vaatlerde bulunmaya başladı: Bir kripto danışma konseyi atayacağını söyledi (“Bu konseyde yer almak isteyen var mı?”) ve “stratejik bir ulusal Bitcoin stoğu” oluşturacağını söyledi.

Tüm Bitcoin hayranları için öcü olan SEC başkanı Gary Gensler'i kovacağına söz verdi ve odada kargaşa çıktı. Trump bu tepkiye şaşırdı.

“Vay canına, bu kadar popüler olmadığını bilmiyordum! Tekrar söyleyeceğim.” Cümleyi tekrarladı ve salon ilk kez şu sloganı atmaya başladı: “Trump! Koz! Koz!”

Sonunda bir kötü adam buldu ve Bitcoin konferansı bir Trump mitingine dönüştü.

Kalabalığa, “Ah, benimle çok mutlu olacaksın” dedi. Bay Trump, Amerika'yı “gezegenin kripto başkenti” yapacağını söyledi ve onlar biraz daha kükredi.

Uyarılması gereken başka kötü adamlar da vardı: Demokratları “kripto para birimlerini keyfi olarak yok etmek isteyen” “totaliterler” olarak nitelendirdi. Belki de bu saldırıyı öngören Başkan Yardımcısı Kamala Harris, geçen hafta kripto şirketleriyle iletişime geçmeye başladı. Bunu yaparken, Financial Times ve Wall Street Journal'daki raporların gösterdiği gibi, görünüşe göre hükümetinin bölgeye mevcut hükümetten daha açık olacağının sinyalini verdi.

Eski başkanın konuşması katılımcılar tarafından olumlu karşılandı ve ardından salondan ayrıldılar. TravelSwap adlı bir kripto şirketinde çalışan ve Jacksonville, Florida'dan ziyarete gelen 24 yaşındaki Sean McCaffrey, “Hiç oy vermedim ve herhangi bir partiye üye değilim” dedi. “Belki de beni ikna etti.”

Bitcoin destekçilerinin ve Trump'ın yeni ve kalıcı bir siyasi anlaşma oluşturup oluşturmadığı açık bir soru olmaya devam ediyor. 50 dakika boyunca kripto para birimlerine olan yeni sevgisini dile getirmesine rağmen, vaat ettiği önlemleri anladığına ya da bunları uygulayıp uygulayamayacağına dair çok az işaret vardı. (Yüksek Mahkeme, bir başkanın SEC komisyon üyesini sebepsiz yere gerçekten görevden alıp alamayacağı konusunda bir değerlendirme yapmadı.)

Gruba veda ederken Trump, hâlâ onların dünyasının dışında olduğunu kabul etti: “Bitcoin'inizle, kripto paranızla ve oynadığınız diğer her şeyle iyi eğlenceler.”